بررسی انواع ساختارهای اینورتر منبع جریان CSI

بررسی انواع ساختارهای اینورتر منبع جریان CSI

اینورتر منبع جریان دارای یک منبع جریان dc در ورودی می‌باشد که در حالت ایده‌آل دارای امپدانس تونن بی‌نهایت می‌باشد. منابع جریان مربوط به اینورتر جریان توسط آرایش‌های مختلفی بدست می‌آیند که عبارتند از:

 

1) توسط منبع ولتاژ dc و از طریق یک اندوکتانس بزرگ: با توجه به شکل زیر اگر اندوکتانس Ldc بزرگ باشد جریان ورودی صاف و بدون اعوجاج خواهد بود و شکل موج جریان خروجی مربعی خواهد شد. بنابراین ترکیب Ld و اینورتر، اینورتر منبع جریان نامیده می‌شود. عیب این روش این است که هر تغییری در امپدانس ماشین، مقدار جریان لینک dc و جریان‌های فاز ماشین را تغییر می‌دهد. برای آنکه دامنه و شکل موج جریان مستقل از نقطه کار ماشین باشد از آرایش های کنترل حلقه بسته جریان استفاده می‌شود.

اینورتر منبع جریان با منبع ولتاژ dc

2) توسط منبع سه فاز ac از طریق یکسوساز تمام کنترل شده: در این حالت مقدار واقعی جریان با یک مقدار مرجع تعریف شده، مقایسه می‌گردد. سیگنال خطا در یک کنترل کننده پردازش شده و زاویه آتش یکسوساز را تعیین می‌کند طوری که جریان ورودی جریان مرجع را تعقیب می‌کند.

اینورتر منبع جریان با یکسوساز کنترل شده

دیاگرام یکسوساز تمام کنترل شده با استفاده از کلیدهای تریستوری به صورت زیر می‌باشد که در این طرحواره با تنظیم زاویه آتش تریستورها جریان لینک dc کنترل می‌شود.

یکسوساز سه فاز تمام موج

3) توسط منبع dc و از طریق چاپر: از چاپر  dc برای تولید ولتاژ dc متغیر و کنترل شده استفاده می‌شود. استفاده از یک سلف بزرگ در مسیر چاپر، باعث به وجود آمدن جریان dc متغیر و کنترل شده می‌شود.

اینورتر منبع جریان با چاپر dc/dc

در این آرایش جریان لینک dc با یک مقدار مرجع مقایسه شده و خطای حاصل از طریق مدار کنترل، سوئیچ موجود در چاپر را کنترل می‌کند طوری که جریان لینک dc، جریان مرجع را دنبال می‌کند. در اکثر محرکه‌های موتور القایی از آرایش‌های اول و سوم استفاده می‌شود. در محرکه های موتور القایی با تغذیه تک فاز از آرایش دوم نیز گاهی اوقات استفاده می‌شود.

قطعات نیمه هادی قدرت در یک اینورتر منبع جریان باید قابلیت تحمل ولتاژ معکوس اعمالی را داشته باشند بنابراین باید از قطعات سد کننده ولتاژ مثل GTO ها و تریستورها استفاده شود. البته از قطعات دیگر مثل IGBT ها با دیودهای سری نیز می‌توان استفاده کرد. موارد کاربرد مبدل‌های منبع جریان می‌تواند به صورت زیر باشد.

1) کنترل سرعت موتورهای القایی و سنکرون با توان بالا

2) راه اندازی فرکانس متغیر موتورهای سنکرون با میدان سیم پیچی شده

3) کوره‌های القایی فرکانس بالا

4) ذخیره کننده‌های انرژی مغناطیسی فوق هادی

5) درایوهای موتور dc

6) جبرانسازهای استاتیکی

7) فیلترهای هارمونیکی اکتیو

شما می‌توانید سفارش انجام پروژه و انجام پایان نامه الکترونیک قدرت و شبیه سازی انواع اینورتر منبع جریان و منبع ولتاژ و همچنین شبیه سازی اینورترهای چندسطحی را از طریق لینک‌های ارتباطی زیر ارائه نمایید.

voltamoshaver@gmail.com

09374305423


مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر