انجام پروژه میراسازی نوسانات فرکانس پایین با UPFC

انجام پروژه میراسازی نوسانات فرکانس پایین با UPFC

در سالهای اخیر و بخصوص با گسترش تجهیزات الکترونیک قدرت، کاربرد ادوات FACTS در سیستم­های قدرت بصورت روزافزون افزایش یافته است. ادوات FACTS کاربرد‌های گوناگونی را در سیستم­های توزیع و سیستم انتقال دارند، کنترل توان راکتیو، بهبود ضریب توان، بهبود پایداری دینامیکی و ... از جمله­ این کاربردها هستند. یکی از این تجهیزات UPFC می­‌باشد.

UPFC مخفف عبارت “Unified Power Flow Controller” و به معنای کنترلگر شارش توان یک­پارچه می­‌باشد. کاربرد UPFC در میراسازی نوسانات فرکانس پایین (دینامیکی) سیستم قدرت بوده و در واقع جایگزینی برای PSS می باشد. علت ترجیح استفاده از UPFC به جای PSS صرفه اقتصادی بیشتر می‌­باشد. در شکل 1 نحوه­ اتصال و عملکرد UPFC نشان داده شده است.

سیستم قدرت UPFC

UPFC با استفاده از دو اینورتر  VSC-E و VSC-B ولتاژ ذخیره شده در خازن را با استفاده از دو ترانسفورماتور Et و Bt بصورت ولتاژهای VBt و VEt در خط انتقال و بار محلی ظاهر می‌کند. مدار ساده شده در شکل 2 نشان داده شده است.

مدار شماتیک UPFC

برای مدلسازی دینامیکی UPFC روش‌های گوناگونی ارائه شده است، یکی از بهترین این روش­‌ها روش مبتنی بر مدل هفرون فیلیپس Heffron-Phillips ژنراتور سنکرون می باشد. از محاسن این روش دقت مناسب در کنار حجم عملیات نسبتاً کم می­‌باشد. برای این مدلسازی باید معادلات UPFC را علاوه بر معادلات ژنراتور بدست آورد. پس از جاگذاری و خطی سازی معادلات، معادلات حالت سیستم بصورت زیر بدست می‌آیند:

معادلات فضای حالت ژنراتور به همراه UPFC

حال با استفاده از قسمت سیمولینک (SIMULINK) نرم افزار متلب (MATLAB) به شبیه سازی معادلات فوق می‌پردازیم. مدل استفاده شده و نتایج بدست آمده از شبیه سازی به ترتیب در شکل‌های زیر بیان شده است.

مدل هفرون فیلیپس ژنراتور به همراه UPFC

همانطور که مشاهده می شود سیستم ناپایدار بوده پس انتظار داریم حداقل یکی از مقادیر ویژه­ آن در سمت راست محور jw باشند. سپس با نصب یک UPFC اقدام به پایدار کردن سیستم می­‌نماییم. مدل مورد استفاده برای شبیه سازی ژنراتور به همراه UPFC و نتایج حاصل از آن به ترتیب در شکل‌های زیر بیان شده‌اند.

مدل متلب ژنراتور به همراه UPFC

مشاهده می‌شود که با استفاده از UPFC، نوسانات فرکانس پایین سیستم قدرت ناشی از اغتشاشات پس از چند سیکل میرا شده است.

این مقاله با عنوان A New Method to Damping of Low Frequency Oscillations با نرم افزار متلب شبیه سازی شده است. برای دریافت و خرید شبیه سازی‌ها و پروژه‌های آماده برق قدرت با متلب و سایر نرم‌افزارهای رشته برق با ما تماس بگیرید. جهت سفارش انجام پروژه و پایان نامه و شبیه سازی مقالات برق قدرت در زمینه‌های ادوات FACTS، میراسازی نوسانات فرکانس پایین سیستم قدرت با استفاده از PSS و UPFC، و مدلسازی و شبیه سازی ژنراتورها و ادوات FACTS با گروه مشاورین ولتا در ارتباط باشید.

voltamoshaver@gmail.com

09374305423


مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر