انجام پروژه و پایان نامه مدلسازی مدل کامل ژنراتور سنکرون (مرتبه 9)

انجام پروژه و پایان نامه مدلسازی مدل کامل ژنراتور سنکرون (مرتبه 9)

باتوجه به افزایش روز افزون مصرف انرژی الکتریکی نیاز به منابع تولید این انرژی روز به روز افزایش می‌یابد. در این بین ژنراتور های سنکرون که بیشتر تولید این انرژیی را برعهده دارند پر اهمیت تر می‌شوند. رفتار الکتریکی و الکترومکانیکی بیشتر این ماشین های سنکرون را می‌توان با استفاده از معادلاتی که ماشین سنکرون قطب برجسته را توصیف می‌کنند پیش بینی کرد. ساختار اصلی ماشین سنکرون همانند هر ماشین دیگری از روتور واستاتور تشکیل شده است.

در این ماشین استاتور دارای یک سیم پیچی سه فاز گسترده می باشد و روتور دارای یک سیم پیچی تحریک و یک یا چند سیم پیچی میرا کنند می باشد،که سیم پیچی تحریک از یک منبع تغزیه dc برای تغذیه استفاده می‌کند . در روتور این نوع ماشین ها یک سری سیم پیچ برای لحظه استارت ماشین قرار داده می‌شوندکه درمدل به صورت سیم پیچی بر روی محور های d وq مدل سازی می شوند .یک سیم پیچ دمپر هم برای سریع میرا شدن خطاهای ایجاد شده به کار می رود و در حالت دائمی در عملکرد ماشین بی تاثیر خواهد بود.

معادلات اولیه به دست آمده به دلیل غیره خطی بودن باید توسط روش های عددی وبا استفاده از کامپیوتر حل شوند که در این جا این معادلات توسط نرم افزار MATLAB وبا استفاده از روش انتگرال گیری عددیRunge-Kutta حل شده است.

در شبیه سازی این قسمت کلیه سیم پیچی های ژنراتور سنکرون در نظرگرفته شده است .معادلات کامل ژنراتور سنکرون (مدل مرتبه 9)  به صورت زیر می باشند:

که:

توجه شود که با فرض متعادل بودن سیستم از معادله مولفه صفر صرفنظر گردیده است.

معادلات مکانیکی عبارتند از:

در این شبیه سازی درلحظه t=8 sec یک اتصال کوتاه سه فازدر پایانه های ژنراتور اتفاق می افتد وپس از 20 سیکل این اتصال کوتاه رفع می شود ودوباره ژنراتور به شبکه متصل  می شود. خروجی متغیرهای حالت ژنراتور سنکرون مرتبه 9 در شکل زیر نشان داده شده است.

شبیه سازی ژنراتور سنکرون با متلب MATLAB

گروه مشاورین ولتا آماده انجام پروژه و پایان نامه برق در زمینه مدلسازی ژنراتور سنکرون، بررسی پایداری ژنراتور سنکرون، بررسی پایداری سیستم قدرت در حضور ژنراتور سنکرون، شبیه سازی ژنراتور سنکرون با متلب (MATLAB) و حل معادلات غیرخطی ژنراتور سنکرون می‌باشد.

voltamoshaver@gmail.com

09374305423


مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر