انجام پروژه طراحی PSS برای سیستم تک ماشینه

انجام پروژه طراحی PSS برای سیستم تک ماشینه

در سیستم های بزرگ قدرت در اثر تقابل بین واحد های مختلف یک سری نوسانات فرکانس پایین به وجود می‌آید. که این نوسانات فرکانس پایین یا بعد از یک مدت طولانی میرا می شوند یا این نوسانات بعد از گذشت زمان دامنه نوسانات آنها افزایش می‌یابد و باعث مشکلات جبران ناپذیری خواهد شد یا در همان یکی دو نوسان اول سیستم را ناپایدار می‌کند. پایداری سیستم قدرت (PSS) یک جنبه اساسی در عملکرد سیستم های قدرت به هم پیوسته است، و از دهه­‌ی 1920 مدنظر قرار گرفته است. 

از آن زمان تا کنون مدلسازی­‌های زیادی از سیستم قدرت برای مطالعات پایداری انجام شده است، که روند این مدلسازی­‌ها از دهه‌­ی 1950 با پیشرفت روش­های عددی و تکنولوژی کامپیوترهای دیجیتال برای سیستم­های بسیار بزرگ، ساده تر و در عین حال دقیقتر شده است. امروزه نیزبا توجه به مسائل جدیدی همچون تغییر ناگهانی بار، عملکرد Recloserها و ادوات FACTS و موارد مشابه اهمیت میرا کردن نوسانات الکترومکانیکی دو چندان شده است. به همین دلایل لزوم استفاده از یک کنترل کنند که بتواند این نوسانات را دمپ کند الزامی می باشد. برای این منظور مبحثی به نام PSS در سیستم های قدرت مطرح شده است.

اساس PSS اضافه کردن یک دمپینگ در جهت و محلی مناسب به سیستم برای میرایی نوسانات مکانیکی ژنراتور می باشد. بلوک مربوط به PSS در شکل زیر نشان داده شده است.

بلوک دیاگرام PSS

معادلات دیفرانسیل یک ژنراتور متصل به شین بی‌نهایت در ماتریس زیر آورده شده است.

ماتریس حالت PSS

شکل  تغییرات زاویه ژنراتور با و بدون کنترل کننده PSS در شکل زیر نشان داده شده است.

تغییران زاویه ژنراتور در حضور PSS

همان طور که از شکل بالا مشاهده می شود در صورت نبود کنترل کننده زاویه ژنراتور بعداز 3 سیکل شروع به افزایش می کند و دامنه نوسانات زاویه هر لحظه رو به افزایش می رود، ولی در صورت استفاده از کنترل کننده دامنه نوسانات فوراً میرا شده و سیستم به حالت اول باز خواهد گشت.

جهت انجام پروژه و پایان نامه برق قدرت در زمینه طراحی پایدارساز سیستم قدرت (PSS) در سیستم‌های تک ماشینه و چند ماشینه از طریق ایمیل و شماره تماس گروه مشاورین ولتا اقدام نمایید.

voltamoshaver@gmail.com

09374305423


مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر