سیستم پیل سوختی متصل به شبکه (On Grid)

سیستم پیل سوختی متصل به شبکه (On Grid)

سوخت پیشنهادی برای بیش­تر پیل­‌های سوختی هیدروژن می­‌باشد. اما هیدروژن به صورت آماده وجود ندارد. بنابراین پیل­‌های سوختی برای کاربردهای عملی به گونه‌ای طراحی شده­‌اند که با سوخت هیدروکربن نیز کار کنند. این قابلیت، به یک سیستم پردازش سوخت نیاز دارد که در شکل زیر نشان داده شده است. همان­طور که می­‌دانیم برای افزایش توان و سطح ولتاژ پیل سوختی، نیاز به سرمایه گذاری بالایی می‌باشد. لذا تولید پیل­‌های سوختی با ولتاژ بالا، گران و غیر اقتصادی می­‌باشد. می­‌توان برای افزایش سطح ولتاژ خروجی پیل سوختی، از مبدل­‌های الکترونیک قدرت استفاده کرد.

سیستم پیل سوختی برای اتصال به شبکه

مبدل­‌های dc/dc می‌توانند ولتاژ را تا چند برابر افزایش دهند که ما را از به کارگیری پیل­‌های سوختی ولتاژ بالا بی­‌نیاز می­‌کند. نحوه­ اتصال پیل سوختی به شبکه و کاربرد آن در خودروهای برقی به ترتیب در شکل‌های زیر نشان داده شده است.

سیستم قدرت پیل سوختی

خودروی برقی با پیل سوختی

یکی از مهم­ترین عوامل تأثیر گذار بر طول عمر پیل­‌های سوختی، صاف بودن جریان کشیده شده از آن است. جریان با ریپل بالا، طول عمر و بازده پیل سوختی را به شدت کاهش می­‌دهد. بنابراین مبدل بکار رفته در پیل سوختی باید به گونه‌ای باشد که جریان ورودی آن تا حد ممکن صاف باشد. جریان­‌های با فرکانس بالاتر از 400 هرتز و یا با ریپل نسبی کم­تر از 4 درصد برای کاربردهای پیل سوختی مناسب است. همچنین این مبدل باید دارای بهره­ ولتاژ نسبتاً بالا باشد تا ابعاد و هزینه­ پیل سوختی تا حد ممکن کم شود.

سفارش انجام پروژه و پایان نامه پیل سوختی، مدلسازی و شبیه سازی انواع پیل‌های سوختی با نرم افزار متلب با ارسال ایمیل به آدرس voltamoshaver@gmail.com

09374305423


مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر